Książki, podręczniki

Darmowe podręczniki w polskich szkołach – co obejmuje finansowanie?

Niedawno do polskich szkół wszedł program, w którym dzieci dostają podręczniki za darmo. Docelowo miało to zmniejszyć koszty wyprawki, jakie ponosili rodzice każdego roku, przygotowując swoje pociechy do dalszej nauki. Wymagane książki są bardzo drogie, a kupno nowych co roku to wydatek, na który niestety nie każdy rodzic mógł sobie pozwolić. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało odpowiednie środki dla szkół by mogły zakupić podręczniki dla swoich uczniów. Co warto wiedzieć o tym programie i czy każdemu dziecku przysługują darmowe podręczniki?

Dla dobra dzieci i ich przyszłości?

Oczywistym jest fakt, że pomoce naukowe oraz książki są dla uczniów niezbędnymi elementami do skutecznego przyswajania wiedzy, dlatego też ważne jest, by maksymalnie ułatwić dzieciom dostęp do nich. Niestety ceny nowych podręczników są na tyle wysokie, że często okazywało się, że wiele dzieci tych podręczników nie posiada, lub nie stać ich na kupno materiałów. Obecny system szkolnictwa zapewnia uczniom bezpłatne materiały naukowe, tj. książki i podręczniki – MEN finansuje każdą polską szkołę, która za zadanie ma zakupić książki dla wszystkich uczniów. Jest to bardzo korzystne posunięcie dla rodzin ze szczególnie ciężką sytuacją finansową, dla której kupno książek dla kilkorga dzieci naraz to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a których zwyczajnie na to nie stać. Co dokładnie finansowane jest przez MEN i czy pokrywa to wszystkie koszty książek?

  • Podręczniki do przedmiotów podstawowych.
  • Książki do nauki języków, słowniki.
  • Zeszyty ćwiczeń i ćwiczeniówki do każdego przedmiotu.
  • Częściowo również pozostałe inne pomoce naukowe w zależności od potrzeb.

Dzięki takiej pomocy dzieci mają dostęp do najnowszych podręczników, które mają wielki wpływ na kształcenie i przyswajanie wiedzy. Jest w tym wszystkim jednak jeden haczyk – książki muszą być wybrane tak, by posłużyły kolejnym rocznikom, zatem nie mogą znajdować się w nich elementy takie jak np. jednorazowe naklejki, ponieważ dzieci w kolejnym roczniku nie będą mogły już skorzystać z tej samej książki.

Czy wszystkie podręczniki będą darmowe?

Program darmowych książek ogranicza się niestety jedynie do przedmiotów ogólnych, oznacza to, że wszystkie materiały dla podstawowych przedmiotów takich jak np. matematyka, język polski czy angielski będą finansowane. Wszelkie dodatkowe przedmioty i wymagane do ich nauczania podręczniki będą kupowane przez rodziców na własną rękę. I choć wydawać by się mogło, że jest to trochę niesprawiedliwe, to i tak sfinansowanie wyprawki dzieciom jest bardzo dużą pomocą i wsparciem dla rodziców i uczniów.